Kabaret w Polsce w latach 90-tych

Poprawiono: 12 listopad 2014
Utworzono: 06 styczeń 2013
Odsłony: 15643

Kabaret Polski w latach 90. rozwijał się jak mało która dziedzina sztuki scenicznej. Powstały wtedy tak znane grupy jak „Ani Mru-Mru” czy „Kabaret Moralnego Niepokoju”. Były one obecne na każdej dużej uroczystości, jak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Pokazując nas samych w krzywym zwierciadle, lub wyśmiewając różne wydarzenia w państwie, doprowadzali nas do łez.

Kabaret zawsze spełniał funkcję odskoczni od szarej rzeczywistości w łatwej i przystępnej formie. Godnym poświęcenia uwagi jest kabaret „Pod Egidą.” Działał on głównie w czasach PRLu, a chcąc wyśmiewać realia komunizmu, wykwintnie manipulowali tekstami tak, aby nie zostały objęte cenzurą, a widz mógł domyśleć się o co chodzi.

Warto wspomnieć też o kabarecie „TEY”. Co prawda działał on w latach 70. i 80. a zakończył swoją działalność w 1988 roku, ale wywarł on ogromy wpływ na współczesne grupy kabaretowe. W skład owej organizacji scenicznej  Zenon Laskowik, Krzysztof Jaślar oraz Aleksander Gołębiowski. Współpracowali także z Bohdanem Smoleniem i Januszem Rewińskim. Tworzyli wiele piosenek kabaretowych i przezabawnych skeczy. Do najbardziej znanych należą: „Chata wolna”, „Pieśń partyzantów kombatantów”, „6 dni z życia komunisty”.

Dodaj komentarz